Gdyby przeprowadzić ankietę na temat miejsc czy powierzchni, które najczęściej wymagają odtłuszczania, większość z nas pewnie wskazałaby kuchnię, drewniane powierzchnie lub ściany, znajdujące się w naszych domach. Jednak to nie jedyne przypadki, gdy odtłuszczanie jest potrzebne. Tłuste plamy są nagminnym zjawiskiem w sektorze przemysłowym, gdzie odtłuszczanie powierzchni jest nieodzownym krokiem przed emaliowaniem, lakierowaniem lub też cynkowaniem ogniowym. Jeśli chcesz poznać sposoby usuwania tłustych plam, które można stosować w domu, jak i w przemyśle czy branży spożywczej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

 

Tłuste plamy w kuchni? Mówimy im stanowcze nie!

Przyrządzanie potraw, w których wykorzystujesz olej, to szybka droga do tworzenia się tłustych plam na różnych powierzchniach: od stali nierdzewnej, po odzież aż do płytek lub też ścian. Niestety nie można uniknąć tłustych plam, szczególnie w restauracji. Na szczęście, odpowiedni środek czystości pozwoli na szybkie odtłuszczanie powierzchni.

Preparatem, który w szczególności polecamy wszystkim restauratorom i właścicielom z branży HoReCa, jest płyn do mycia grilla, piekarników oraz pieców konwekcyjnych – KR 16 Grill Fix. To prosty i skuteczny sposób na pozbycie się nawet najmocniejszych zabrudzeń z wyżej wymienionych urządzeń. Aby środek przyniósł pożądane efekty, wystarczy jedynie spryskać powierzchnię urządzenia, a potem odczekać 1–10 minut. Skąd taka rozbieżność czasu? Wynika ona przede wszystkim od stopnia zabrudzenia danej powierzchni. Jeśli grill lub piekarnik jest mocno zabrudzony, wtedy podgrzej go do około 50 °C, a dopiero potem spryskaj KR 16 Grill Fix. Obojętnie od metody, którą wybierzesz, po upłynięciu czasu dokładnie spłucz czystą wodą. Pamiętaj o tym, by stosować się do instrukcji producenta sprzętu. KR 16 Grill Fix jest produktem, który nie powinien być stosowany do metali lekkich i nieżelaznych.

W lokalu gastronomicznym nie tylko brudzą się urządzenia, z których korzystają szefowie kuchni i ich pomocnicy, ale olej pryska też na płyty ceramiczne. Ten rodzaj powierzchni wymaga użycia innego środka czystości, jakim jest mleczko do szorowania KR 14 Abramil. To produkt, który nie tylko odtłuszcza płytę, ale też posiada przyjemny, cytrynowy zapach. Warto podkreślić, że KR 14 Abramil jest nie tylko bezpiecznym preparatem dla powierzchni, ale przede wszystkim dla naszej skóry.

Jak wygląda sposób użycia? Wystarczy nanieść KR 14 Abramil na powierzchnię. Następnie wystarczy miękką szmatką lub gąbką wyczyścić płytę i ją spłukać. Ostatnim krokiem jest wysuszenie danej powierzchni.

Odtłuszczanie powierzchni w sektorze przemysłowym i spożywczym

Zarówno sektor przemysłowy, jak i spożywczy to branże, w których utrzymanie odpowiedniej czystości jest priorytetem. W obu przypadkach by osiągnąć pożądany efekt należy nie tylko posiadać specjalistyczny sprzęt, taki jak maszyny czyszczące czy myjki ciśnieniowe, ale też trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie środki czystości. Tylko w takim przypadku odtłuszczanie powierzchni będzie skuteczne.

Jakie produkty oferuje SauberLab dla tych sektorów?

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w Odtłuszczacz IN 23 NA-BU44 – to idealny preparat, który nadaje się do: maszyn czyszczących, myjek wysokociśnieniowych, a także do mycia ręcznego. Jego uniwersalność oraz wysoka skuteczność sprawia, że można go stosować w wielu zakładach z sektora spożywczego (m.in.: w mleczarniach, masarniach, stołówkach, ubojniach), czy przemysłowego.

Odtłuszczacz IN 23 NA-BU44 usuwa takie tłuste plamy jak: przepracowane oleje, wosk, sadza, krew, białko.

Kolejnym środkiem czystości, który doskonale sprawdza się w myciu maszynowym, jest GR 15 Extreme. Produkt posiada wysoką zawartość rozpuszczalników, dzięki którym sprawnie usuwa tłuste plamy. Oprócz tego GR 15 Extreme doskonale chroni daną powierzchnię.

Podobnie, jak Odtłuszczacz IN 23 NA-BU44, środek ten sprawdza się w sektorach spożywczych i przemysłowych.

Ostatnim produktem, który szybko i bezpiecznie usuwa plamy od smaru, oleju czy sadzy jest KO 38 4clean Grundreiniger. To doskonały preparat, gdy zależy nam, by gruntownie umyć podłogę, która jest wrażliwa na działanie zasad. Jest też bardzo wydajnym środkiem – należy go używać zawsze w rozcieńczeniu, dzięki czemu powoli się go zużywa. Idealny do podłóg PVC i linoleum. Nie należy go stosować do aluminium. Warto podkreślić, że KO 38 4clean Grundreiniger nie pieni się, dzięki czemu można go stosować w automatach czyszczących, urządzeniach wysokociśnieniowych czy też szorowarkach.