Dzięki swoim właściwościom kostka brukowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów na ścieżki. Aby jednak kostka brukowa zachowała atrakcyjny wygląd, to konieczne jest jej czyszczenie co jakiś czas. Z racji tego, że jest kładziona na dworze, to ulega znacznym zabrudzeniom. Mycie kostki brukowej nie jest z kolei niczym prostym. Trzeba posiadać odpowiedni sprzęt do tego, jak również środki, które pomogą w usuwaniu poszczególnych zabrudzeń. Warto więc poznać kilka sprawdzonych sposobów na oczyszczenie materiału.
Mycie kostki brukowej pomiędzy szczelinami
Specyfika kostki brukowej sprawia, że pomiędzy poszczególnymi kostkami zaczynają wyrastać chwasty, glony i różnego rodzaju trawy. Z racji tego, że przestrzeń pomiędzy kostkami jest znacznie zawilgocona, to ostatecznie tego typu rośliny mają bardzo dobre predyspozycje do rozwoju. Usunięcie ich nie jest niczym prostym. Tak naprawdę trzeba poświęcić na to trochę czasu, aby całkowicie usunąć rośliny. Ważne jest przede wszystkim to, aby były one usuwane wraz z korzeniami. Wtedy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo tego, że z powrotem odrosną. Do wyrywania takich chwastów warto zakupić specjalne urządzenie, które jest w stanie to ułatwić. Jest nim chwastownik, który przyda się w przypadku większych chwastów, których nie można usunąć ręcznie. Jeśli chodzi o mniejsze rośliny, to można je usunąć albo ręcznie, albo za pomocą zwykłej szpachelki. Bardzo ważne jest również to, aby po usunięciu już wszystkich niepotrzebnych roślin zastosować na kostce specjalny preparat, który uniemożliwi ich wyrastanie w przyszłości. Nawet jeśli chwasty zaczną się pojawiać z powrotem, to z pewnością po dłuższym czasie. Preparat należy umieścić właśnie w szczelinach pomiędzy kostkami. Najczęściej jest on dostępny w aerozolu, dzięki czemu jego użycie zamyka się w spryskaniu takich szczelin, co nie jest niczym trudnym.
Czyszczenie kostki brukowej za pomocą myjki ciśnieniowej
Dobrym sposobem na czyszczenie kostki brukowej jest zakupienie myjki ciśnieniowej, która jest w stanie znacznie to ułatwić. Woda pod odpowiednim ciśnieniem jest w stanie zmyć z powierzchni bruku piach, mech i inne zabrudzenia. Ponadto jest ona również w stanie czyścić szczeliny pomiędzy kostkami z piachu i innego rodzaju zabrudzeń. W zależności od producenta myjki takie różnią się od siebie przede wszystkim wyposażeniem, a oprócz tego ciśnieniem wody. Niektóre z nich są wyposażone w dodatkowe końcówki, które są w stanie znacznie ułatwić mycie kostki brukowej. Przy niektórych montowane są również obracające się głowice, które są w stanie bardzo dokładnie oczyścić kostkę nie tylko z piachu, ale również z uporczywych plam olejnych, albo innych. Warto jednak pamiętać o tym, że używanie myjek ciśnieniowych jest w stanie usunąć piach stabilizujący kostkę z przestrzeni pomiędzy poszczególnymi jej częściami. Ciśnienie może być tak silne, że bez problemu poradzi sobie z piachem. Jeżeli więc tak się stanie, to ważne jest szybkie uzupełnienie potrzebnego piachu zaraz po myciu, ponieważ ostatecznie kostka może się nie trzymać bez takiego budulca.
Usuwanie brudu za pomocą preparatów chemicznych
W przypadku plam z oleju samochodowego czy innych, których nie da się usunąć poprzez zastosowanie zwykłych preparatów, warto używać takich specjalnie przystosowanych do mycia kostki brukowej. Jednym z nich jest nasz odtłuszczacz – IN 23 NA-BU44 . Dzięki niemu w prosty i szybki sposób rozpuścisz plamy z oleju, a kostka odzyska swój początkowy wygląd.
Mycie kostki brukowej a preparaty impregnujące
Zaraz po oczyszczeniu całej powierzchni kostki brukowej, bardzo ważne jest użycie na niej środka impregnującego. Służy on do ochrony kostki przed utratą koloru, a także chroni przed zabrudzeniami. Sprawia, że kostka jest mniej nasiąkliwa, dzięki czemu nie robią się na niej plamy. Oczywiście środek taki nie jest w stanie całkowicie zapobiec tworzeniu się plam, jednak sam w sobie jest w stanie zmniejszyć podatność kostki brukowej na tworzenie się ich na jej powierzchni. Ponadto preparaty takie chronią również kostkę brukową przed wszelkimi pęknięciami spowodowanymi przykładowo niskimi temperaturami.
Podsumowując, można powiedzieć, że mycie kostki brukowej nie jest niczym łatwym. Tak naprawdę trzeba posiadać odpowiedni sprzęt i środki chemiczne, aby została ona prawidłowo oczyszczona. Bez niego bardzo trudno jest czyścić taki budulec. Tak naprawdę niektórych plam zwyczajnie nie da się usunąć bez używania środków chemicznych. Ważne jest również stosowanie odpowiednich preparatów chroniących, dzięki którym kostka jest odporna na zabrudzenia, odbarwienia, a także pęknięcia. Dzięki ich stosowaniu z pewnością nie będzie jej trzeba czyścić po raz kolejny w najbliższym czasie.